Bir Haber: AMERİKAN HÜKÜMETİ YABANCI ZİYARETÇİLERDEN SOSYAL MEDYA HESAPLARINI SORMAYA BAŞLADI

Amerikan hükümeti, ülkeyi ziyaret eden yabancılardan sosyal medya hesapları hakkında bilgi istemeye başladı. Potansiyel terör tehditlerini tespit etmek için tasarlanmış bu hareket kamu mahremiyetine ilişkin soruları gündeme getirdi.

Yeni politika geçen hafta yürürlüğe girdi ve pek çok ziyaretçinin ABD seyahat öncesi yapması gereken Seyahat Yetkilendirme İçin Elektronik sistem olarak adlandırılan İnternet üzerinden vize başvurusunda uygulanacak.

Şu anda “zorunlu olmayan” istekte, başvuru sahiplerinden “çevrimiçi faaliyetleriyle ilgili bilgileri girilmesi” istenmekte ve Facebook, Twitter, Youtube ve Instagram gibi platformların listelendiği ve bu sitelerde kullanıcıların hesap adlarını girmeleri için boş alan bir alanın olduğu açılır bir menü sunulmaktadır.

Yeni politikanın taslak önerisi Washington’un şüpheli kişileri tespit etme ve potansiyel terörist tehditlerden kaçma kabiliyetini geliştirme yönündeki bir hareketin parçası olarak Haziran ayında açıklandı .

Her ne kadar ABD Gümrük ve Sınır Koruması bu uygulamanın çevrimiçi mevcudiyetleri hakkında bilgi vermeyenlerin ABD’ye girişi yönünde bir engel oluşturmayacağını söylese de, tartışmalı politika uygulamayı mahremiyetin ihlali olarak adlandırılan ve yetkilileri açık ve şeffaf ilkeler sunma konusunda uyaran insan hakları aktivistlerini kızdırdı.

Kaynak: http://en.people.cn/n3/2016/1227/c90000-9159994.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: