680 sayılı OHAL Kanun Hükmünde kararnamesinin 27. Maddesine göre 2559 sayılı Kanunun ek 6 ncı maddesi hakkında…

Yazan: Av. Faruk Çayır/Ankara Barosu ve Alternatif Bilişim Derneği

680 sayılı OHAL Kanun Hükmünde kararnamesinin 27. Maddesine göre 2559 sayılı Kanunun ek 6 ncı maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “Polis, sanal ortamda işlenen suçlarda, yetkili Cumhuriyet başsavcılığının tespiti amacıyla, internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşmaya, sanal ortamda araştırma yapmaya yetkilidir. Erişim sağlayıcıları, yer sağlayıcıları ve içerik sağlayıcıları talep edilen bu bilgileri kolluğun bu suçlarla mücadele için oluşturduğu birimine bildirir.

Yapılan bu düzenleme,  geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı, Başbakan, İç İşleri Bakanlığının sosyal medya hesaplarının takip edildiği, gerektiğinde bu hesaplar ile ilgili soruşturma başlatılacağı şeklindeki açıklamalarını müteakip, uluslararası hukuka ve genel hukuk ilkelerine aykırı bir yöntemle 2559 sayılı PVSK’ ya eklenmiş oldu.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda iktidar partisince maaşlı olarak çalışanları bulunan bir kadro oluşturularak, sosyal medya ve diğer medya platformlarında muhalif paylaşımları karalamaya, hakaret ve küfüre varan müdahaleler söz konusu olmuştu. Yine aynı şekilde Cumhurbaşkanı, Başbakan, İç İşleri Bakanlığının sosyal medya hesaplarının takip edildiği açıklaması, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Siber Suçlarla Mücadele adı altında siber@egm.gov.tr üzerinden ihbar ve şikayetlerde bulunulabileceğinin açıklaması sosyal medyada bir jurnalcilik ve korku havası oluşturdu. Yapılan her paylaşımın takip edileceği ve şikayet edilebileceği korkusu ifade özgürlüğünü ortadan kaldırmaktadır. OHAL KHK’sı ile yapılan bu düzenleme ile ifade özgülüğü ve internet özgürlüğünün engellenmesine yasal bir serbesti getirilmiştir.

Oysa “İnternet modern demokrasilerde başta ifade özgürlüğü olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin kullanılması bakımından önemli bir araçsal değere sahip bulunmaktadır. İnternetin sağladığı sosyal medya zemini kişilerin bilgi ve düşüncelerini açıklama, karşılıklı paylaşma ve yaymaları için vazgeçilmez niteliktedir. Bu nedenle düşünceyi açıklamanın günümüzde en etkili ve yaygın yöntemlerinden biri haline gelen internet ve sosyal medya araçları konusunda yapılacak düzenleme ve uygulamalarda devletin ve idari makamların çok hassas davranmaları gerektiği açıktır.

Temel hak ve özgürlükleri sınırlayıcı tedbir, zorlayıcı bir sosyal ihtiyacın karşılanması ya da gidilebilecek en son çare niteliğinde değilse, demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun bir tedbir olarak değerlendirilmemektedir. Aynı şekilde zorlayıcı sosyal ihtiyacın varlığı araştırılırken de soyut bir değerlendirme yapılmayıp, ifade ortamına dahil olan ifade edenin sıfatı, hedef alınan kişinin kimliği, tanınmışlık düzeyi, ifadenin içeriği, ifadelerin kamuoyunu ilgilendiren genel yarara ilişkin bir tartışmaya sağladığı katkı gibi çeşitli hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. (Bu konudaki AİHM kararları için bkz. Axel Springer AG / Almaya, [BD], B.No: 39954/08, 7/2/2012; Von Hannover/Almanya (no.2) [BD], 40660/08 ve 60641/08, 7/2/2012) (AYM ‘ nin 2/4/2014 tarihli 2014/3986 sayılı Twitter kararı)

Alınan bu kararlar ve yapılan uygulamalar demokratik toplum düzeninin gereklerine aykırıdır. En temel hak ve özgürlüklerden olan ifade özgürlüğüne ilişkin alınan engelleme kararı ölçülü olmadığı gibi, en temel hak ve özgülüklerden ifade özgürlüğünün amacına uygun şekilde kullanılamaz hale koyan ve etkisini ortadan kaldıran bir sınırlama olup temel hak ve özgürlüklerin özüne dokunan bir karar olduğu açıktır. PVSK ek-6 ya getirilen madde hakim veya mahkeme kararı olmaksızın siber egm’ye ihbar ve şikayetler veya emniyet güçlerinin kendiliğinden araştırması sonucu polisin kimlik bilgilerine erişme yetkisi vermektedir. Bu da mahkeme veya savcılık kararı olmaksızın soruşturma yetkisini polisin eline bırakmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: