Doğruluk Bakanlığı: Hong Kong Protestolarıyla İlgili İçeriği Silin[1]

Çeviri: Gökçe Özsu, Hacettepe Üniversitesi SBE, İletişim Bilimleri Doktora Programı

Hong-Kong-lead

Hükümet kurumlarınca medyaya iletilen aşağıdaki sansür talimatları, çevrimiçi ortamda sızdırılmış ve yayılmıştır. Kaynağın korunması adına talimatların sızdığı hükümet kurumunun adına yer verilmemiştir.

Bütün Web siteleri: Hong Kong suçluların iadesi karşıtı protestolarla ilgili içerikleri bulun ve silin. “Broad Sky”, “Really Love You” ve “Queen’s Road East” gibi Hong Kong şarkılarının altında yer alan zararlı yorumları kontrol edin ve silin (16 Haziran 2019).

Hong Kong’da 2 milyona yakın kişi adi suçlardan şüphelilerin Çin’e ve diğer ülkelere iade edilmesi için hükümete yetki tanıyan Suçluların İadesi Yasa Tasarısındaki değişikliklere karşı devam eden muhalefet çerçevesinde sokaklara çıktı. Geçtiğimiz haftadaki 1 milyon kişinin katıldığı ve protestocuların polis şiddetiyle karşılaştığı kitlesel protestoları takiben, Hong Kong Tepe Yöneticisi Carrie Lam tasarıya dair planlarını geri çekti ve Hong Kong hükümeti bir açıklama yayımladı: “Tepe Yöneticisi polis şiddetinden dolayı özür dilemektedir; eleştirileri kabul etme ve kamu hizmetlerinin geliştirilmesi için en içten ve samimi bir tutum benimseme sözü vermektedir”. Ancak protestocular özrü kabul etmedi ve Lam’ı istifaya çağırdı. New York Times’tan Keith Bradsher ve Daniel Victor ise şöyle yazdı:

Hong Kong’un tartışmalı lideri Carrie Lam cumartesi günü tasarıyı rafa kaldırdı ve bunu takiben demokrasi yanlısı aktivistlerin yetersiz ve çok geç olarak niteledikleri özür dileme konumuna geçti.

Gösterilerin bütün büyüklüğü -ki organizatörler bölgenin 7 milyonluk nüfusunun 2 milyonuna yakınının protestolara katıldığını doğrulamasalar da tahmin ediyorlar- kamuoyunun tatmin olmadığını açık bir şekilde gösteriyor.

Protestocuların pek çoğu Tepe Yöneticisi Sayın Lam’ın açıklamalarından dolayı hayal kırıklığına uğramışlardı ve açıklamaların kendilerine samimiyetsiz geldiğini söylüyorlardı.

[…] Göstericilerin kararlılığı, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in özenli bir şekilde büyüttüğü güçlü ve dirayetli imajını test ettiği Beijing’e ürperti yolluyor.

616_drone_web_plain

Hong Kong Çin Üniversitesi Çin Çalışmaları Merkezi’nden misafir öğretim üyesi Willy Lam, “protestocular Beijing’e mesaj yollamak istiyor” dedi: “Eğer Beijing Hong Kong’un temel değerlerini ihlal etmek için cidden bir şeyler yapmak isterse, Hong Kong halkı hoşnutsuzluklarını gidermek için tekrar tekrar bir bütün olacaktır” [Kaynak: https://www.nytimes.com/2019/06/16/world/asia/carrie-lam-hong-kong-protests.html]

Protestoyla ilgili bilgiler Çin’de sıkı bir şekilde kontrol edilmesine rağmen FreeWeibo’ya göre Hong Kong ve Hong Kong’la ilgili kelimelerle yapılan aramalar Weibo’daki en popülerler arasında girdi. “Let’s Go Hong Kong!” sözü siteden sansürlendi. Ana kıta Çin’deki bazı İnternet kullanıcıları protestoları desteklemek için şarkının sözleri kullandı. Quartz’tan Echo Huang şöyle yazıyor:

Bazı kullanıcılar Lo Ta-yu’nun (羅大佑) “Queen’s Road East” (https://www.youtube.com/watch?v=M_Pp66g8nKw) adlı şarkısından bazı içerikler paylaşıyor. Lo parçayı 1991’de piyasaya çıkardı ve Hong Kong’un 1997’de Çin yönetimine geri dönmesi öncesinde Çin Komünist Partisi’ne duyduğu korkudan dolayı Hong Kong’dan göç eden on binlere adadı.

Şarkının adı, kentin merkezi ticaret bölgesinde yer alan büyük bir caddeyi işaret ediyor. Bu cadde aynı zamanda, meclis üyelerinin tasarıyı ikinci kez görüştükleri 12 Haziran Çarşamba günü protestocuların kısa süreliğine işgal ettikleri caddeydi. Şarkının özellikle bir sözü insanları protestolar üzerine düşünmeye itiyor gibiydi: “Queen’s Road East turns into Queen’s Road Central… Crowds of people rush into Queen’s Road Central”.

[1] Bu yazı China Digital Times’ın Web sitesinde yer alan “Minitrue: Delete Content Related to HK Protests” yazının bu blog için yapılmış çevirisidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: